Program for hele sendingen

FREDAG 15. JUNI

Kl. 17.35 • Villaen, TROLDHAUGEN
Opus 1: Fire klaverstykker
Kei Solvang, piano

Kl. 17.52 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 2: Fire sanger
Randi Stene, mezzosopran
Tor Espen Aspaas, piano

Kl. 18.04 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 3: Poetiske tonebilder

Torleif Torgersen, piano

Kl. 18.19 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 4: Seks digte 
Isa Katharina Gericke, sopran
Tor Espen Aspaas, piano

Kl. 18.35 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 5: «Hjertets melodier» av H. C. Andersen
Marius Roth Christensen, tenor
Reza Aghamir, piano

Kl. 18.43 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 6: Humoresker

Joachim Carr, piano

Kl. 18.56 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 7: Klaversonate i e-moll
Tor Espen Aspaas, piano

Kl. 19.19 • Troldsalen TROLDHAUGEN *
Opus 8: Fiolinsonate nr. 1 i F-dur
Henning Kraggerud, fiolin
Leif Ove Andsnes, piano

Kl. 19.45 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 9: Romanser og ballader av A. Munch
Astrid Nordstad, mezzosopran
Pål Eide, piano

Kl. 20.02 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 10: Fire romanser av Chr. Winther
Mona Julsrud, sopran
Torleif Torgersen, piano

Kl. 20.17 • Store studio, OSLO
Opus 11: I Høst

Miguel Harth-Bedoya, dirigent

Kringkastingsorkestret Kl. 20.33 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 12: Lyriske stykker I
Liv Glaser, piano

Kl. 20.49 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 13: Fiolinsonate nr. 2 i G-dur

Eldbjørg Hemsing, fiolin
Christian Ihle Hadland, piano

Kl. 21.15 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 14: To symfoniske stykker
Jorunn Marie Bratlie og Jens Harald Bratlie, piano

Kl. 21.27 • Store studio, OSLO
3. sats Intermezzo fra Symfoni i c-moll, «Den forbudte», EG 119

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Kringkastingsorkestret

Kl. 21.37 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 15: Romanser
Tone Kummervold, mezzosopran
Signe Bakke, piano

Kl. 21.51 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 16: Klaverkonsert i a-moll
Edward Gardner, dirigent
Håvard Gimse, piano
Bergen Filharmoniske Orkester

Kl. 22.27 • Villaen og Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 17: 25 norske folkeviser og danser
Julie Ye, piano (Villaen)
Daniela Fietzek, piano (Troldsalen)
Vivian Tsui, piano (Villaen)
Iiris Rissanen, piano (Troldsalen)
Elena Reznikova, piano (Villaen)
Bojana Sovilj, piano (Troldsalen)

Kl. 23.01 • Foajeen GRIEGHALLEN
Opus 18: Romanser og sanger

Eirik Grøtvedt, Magnus Ivar Berg, Kaia Rullestad Teigen, Emily Adjei, Olivera Tičević, Renate Eide og Knut Andreas Grove, sang
Eirik Haug Stømner, piano

Kl. 23.24 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 19: Folkelivsbilder
Ole Christian Haagenrud, piano

Kl. 23.42 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 20: Foran Sydens kloster

Torodd Wigum, dirigent
Lina Johnson, sopran
Randi Stene, mezzosopran
Damestemmer fra Edvard Grieg Kor, Edvard Grieg Ungdomskor og Bergen Filharmoniske Kor
Bergen Filharmoniske Orkester

Kl. 23.53 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 21: Fire dikt fra «Fiskerjenten» av Bjørnson

Tora Augestad, mezzosopran
Joachim Carr, piano

LØRDAG 16. JUNI

Kl. 00.04 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 22: Sigurd Jorsalfar
Edward Gardner, dirigent
Bror Magnus Tødenes, tenor
Herrestemmer fra Edvard Grieg Kor, Edvard Grieg Ungdomskor og Bergen Filharmoniske Kor
Bergen Filharmoniske Orkester

Kl. 00.49 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 23: Peer Gynt

Svein Sturla Hungnes, regi
André Danielsen, koreografi
Trude Bergh, kostymer
Svein Sturla Hungnes: Peer, Forteller
Rune Reksten: Dovregubben, Bøygen, Knappestøperen m.m.
Lise Fjeldstad: Mor Åse
Ann-Helen Moen: Solveig, En sæterjente
Tora Augestad: Ingrid, Den Grønnkledde, Anitra, En sæterjente
Lina Johnson: En sæterjente
Ørjan Hartveit: Heleren
David Hansford: Tyven
Aleksander Nohr: Peer (sanger)
Antero Hein: Peer som ung (danser)
Anette Stokke: Ingrid, Den Grønnkledde, Anitra (danser)
Edward Gardner, dirigent
Håkon Høgemo, hardingfele
Edvard Grieg Kor, Edvard Grieg Ungdomskor, Bergen Filharmoniske Kor og sangere fra Bergen Guttekor og Bergen Pikekor Bergen Filharmoniske Orkester

Kl. 02.35 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 24: Ballade i g-moll

Christian Ihle Hadland, piano

Kl. 02.59 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 25: Seks dikt av Henrik Ibsen

Bror Magnus Tødenes, tenor
Christian Grøvlen, piano

Kl. 03.16 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 26: Fem dikt av John Paulsen

Thorbjørn Gulbrandsøy, tenor
Knut Christian Jansson, piano

Kl. 03.29 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 27: Strykekvartett i g-moll

Engegårdkvartetten
Arvid Engegård og Alex Robson, fiolin
Juliet Jopling, bratsj
Jan Clemens Carlsen, cello

Kl. 04.08 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 28: Fire albumblad

Audun Kayser, piano

Kl. 04.23 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 29: Improvisata over to norske folkeviser

Jens Harald Bratlie, piano

Kl. 04.32 • Foajeen GRIEGHALLEN
Opus 30: Album for mannssang

Marit Tøndel Bodsberg, dirigent
Erlend Tvinnereim, tenor
Knut Andreas Grove, bassbaryton
Den norske Studentersangforening

Kl. 05.09 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 31: Landkjenning

Edward Gardner, dirigent
Christian Valle, bassbaryton
Bergen Mannskor, Follesø Mannskor, Den norske Studentersangforening.
Bergen Filharmoniske Ungdomsorkester

Kl. 05.18 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 32: Den bergtekne

Torodd Wigum, dirigent
Aleksander Nohr, baryton
Bergen Filharmoniske Ungdomsorkester

Kl. 05.29 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 33: Tolv melodier til dikt av A. O. Vinje

Njål Sparbo, Eirik Grøtvedt og Melissa Baug, sang
Einar Røttingen, piano

Kl. 06.07 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 34: To elegiske melodier

Torodd Wigum, dirigent
Bergen Filharmoniske Ungdomsorkester

Kl. 06.18 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 35: Norske danser, nr. 2: Allegretto tranquillo e grazioso

Kjell Seim, dirigent
Bergen Filharmoniske Ungdomsorkester

Kl. 06.22 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 35: Norske danser

Signe Bakke og Turid Bakke Braut, piano

Kl. 06.43 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 36: Cellosonate i a-moll

Frida Fredrikke Waaler Wærvågen, cello
Ingrid Andsnes, piano

Kl. 07.16 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 37: Valse-kapriser

Christian Grøvlen og Christian Ihle Hadland, piano

Kl. 07.28 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 38: Lyriske stykker II

Ellen Ugelvik, piano

Kl. 07.50 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 39: Romanser

Lydia Hoen Tjore, sopran
Rune Alver, piano

Kl. 08.13 • Store studio, OSLO
Opus 40: Fra Holbergs tid

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Kringkastingsorkestret

Kl. 08.40 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 41: Klaverstykker etter egne sanger I

Leonard Lindweld og Jonas Aune, piano

Kl. 09.02 • Store studio, OSLO
Opus 42: Bergliot

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Gørild Mauseth, resitasjon
Kringkastingsorkestret

Kl. 09.24 • Villaen TROLDHAUGEN 
Opus 43: Lyriske stykker III
Pål Eide, piano

Kl. 09.42 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 44: «Reiseminder fra Fjeld og Fjord» av Holger Drachmann

Harald Bjørkøy, Simen Bredesen Hørthe, Magnus Ivar Berg og Arne Kvarven, sang
Torleif Torgersen, piano

Kl. 10.02 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 45: Fiolinsonate nr. 3 i c-moll

Ragnhild Hemsing, fiolin
Tor Espen Aspaas, piano

Kl. 10.30 • Store studio, OSLO
Opus 46: Peer Gynt suite nr. 1

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Kringkastingsorkestret

Kl. 10.47 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 47: Lyriske stykker IV

Håkon Sjøvik Olsen og Vadim Borodin, piano

Kl. 11.11 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 48: Sechs Lieder

Lina Johnson, sopran
Ingrid Andsnes, piano

Kl. 11.31 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 49: Seks dikt av Holger Drachmann

Ann-Helen Moen, sopran
Marianna Shirinyan, piano

Kl. 12.00 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 50: Scener fra Olav Trygvason
 
Edward Gardner, dirigent
Audun Iversen: En offerprest
Nina Gravrok: En kvinne
Tone Kummervold: Volven
Edvard Grieg Kor, Edvard Grieg Ungdomskor, Bergen Filharmoniske Kor og Collegium Musicums Kor
Bergen Filharmoniske Orkester

Kl. 12.40 • Store studio OSLO
Opus 51: Gammelnorsk Romance med Variationer

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Kringkastingsorkestret

Kl. 13.07 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 52: Klaverstykker etter egne sanger II

Marianna Shirinyan, piano

Kl. 13.30 • Store studio OSLO
Opus 53: To Melodier

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Kringkastingsorkestret

Kl. 13.42 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 54: Lyriske stykker V

Leif Ove Andsnes, piano

Kl. 14.09 • Store studio OSLO
Opus 55: Peer Gynt suite nr. 2

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Kringkastingsorkestret

Kl. 14.29 • Store studio OSLO
Opus 56: Tre Orkesterstykker af «Sigurd Jorsalfar»

Miguel Harth-Bedoya, dirigent
Kringkastingsorkestret

Kl. 14.48 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 57: Lyriske stykker VI

Håkon Austbø, piano

Kl. 15.15 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 58: «Norge». Dikt av John Paulsen

Tuva Semmingsen, mezzosopran
Joachim Kwetzinsky, piano

Kl. 15.34 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 59: Elegiske dikt av John Paulsen

Njål Sparbo, bassbaryton
Einar Røttingen, piano

Kl. 15.52 • Kirsten Flagstad Museum HAMAR
Opus 60: Dikt av Vilhelm Krag

Åshild Skiri Refsdal, sopran
Didrik Solli-Tangen, tenor
Gunnar Flagstad, piano

Kl. 16.10 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 61: Barnlige Sange

Håkon Matti Skrede, dirigent
Hedda Johanne Hagen Skrede og Maria Haukenes Malmedal (Bergen kulturskole)
Samuel Winter, Ruben Einar Ulvatn Slettbakk, Severin Hansen, Benjamin Winter og Julius Jetne Edelmann (Bergen Guttekor)
Michelle Sommerfelt, Annicken Meidell og Mia Isabella Lundberg Berntzen (Bergen Pikekor)
Christina Jönsi (Edvard Grieg Ungdomskor)
Ellena Hale, piano

Kl. 16.30 • Foajeen GRIEGHALLEN
Opus 62: Lyriske stykker VII

Geir Henning Braaten, piano

Kl. 16.50 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 63: To nordiske melodier for strykeorkester

Edward Gardner, dirigent
Bergen Filharmoniske Orkester

Kl. 17.07 • Griegsalen GRIEGHALLEN
Opus 64: Symfoniske danser

Edward Gardner, dirigent
Bergen Filharmoniske Orkester

Kl. 17.45 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 65: Lyriske stykker VIII

Nils Anders Mortensen, piano

Kl. 18.12 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 66: 19 norske folkeviser

Ingfrid Breie Nyhus, piano

Kl. 18.46 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 67: «Haugtussa», sangsyklus av Arne Garborg

Adrian Angelico, mezzosopran
Ingrid Andsnes, piano

Kl. 19.20 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 68: Lyriske stykker IX

Reidun Askeland, piano

Kl. 19.42 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 69: Fem dikt av Otto Benzon

Nina Gravrok, sopran
Joachim Kwetzinsky, piano

Kl. 20.02 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 70: Fem dikt av Otto Benzon

Aleksander Nohr, baryton Nils Anders Mortensen, piano Kl. 20.21 • Villaen TROLDHAUGEN Opus 71: Lyriske stykker X Christian Grøvlen, piano

Kl. 20.49 • Troldsalen TROLDHAUGEN
Opus 72: Slåtter

Einar Steen-Nøkleberg, piano
Nils Økland, hardinfele

Kl. 21.36 • Villaen TROLDHAUGEN
Opus 73: Stemninger

Olaf Andreas Strand og Nikita Khnykin, piano

Kl. 22.02, i hagen TROLDHAUGEN
Sørgemarsj over Rikard Nordraak (EG107)

Eivind Gullberg Jensen, dirigent
Sjøforsvarets musikkorps

Kl. 22.10 • Troldsalen og ved Graven TROLDHAUGEN
Opus 74: Fire salmer

Håkon Matti Skrede, dirigent
Audun Iversen, baryton
Edvard Grieg Kor

 

 

 

 

Tidsplan for Grieg minutt for minutt.